پایگاه خبری تحلیلی دادمردان
امروز: پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

اوقات شرعی

از چیزی که در گوشی مادرم دیدم شوکه شدم
می‌خواستم برای همیشه خداحافظی کنم اما هر بار مسخره بازی راه می‌انداخت و بهانه‌ای جور می‌کرد.

به گزارش دادمردان،‌ می‌خواستم برای همیشه خداحافظی کنم اما هر بار مسخره بازی راه می‌انداخت و بهانه‌ای جور می‌کرد. یک روز می‌گفت پدر و مادرش او را به فرزندی قبول کرده‌اند و هیچ کس و کاری در این دنیای بزرگ ندارد.

به او می‌گفتم تو که شرایطم را می‌دانی و از روزی که پدرم فوت کرده، کس و کاری برای‌مان نمانده است.

او در جوابم می‌گفت: تو که حداقل می‌دانی پدر و مادرت چه کسانی هستند، من چه بگویم که ... .

دختر ۱۵ساله آهی کشید و افزود: یک روز دیگر می‌گفت بیماری قلبی دارد و معلوم نیست تا چه زمانی عمرش به این دنیاست و این پرت و پلاهای یک من دوغاز.

او می‌خواست به هر شکلی شده به دوستی مجازی مان ادامه بدهیم و البته گاهی نیز نقشه‌هایی در سر داشت که دستش را خوانده بودم. بالاخره بعد از چهار ماه، اولین قرار ملاقات را گذاشتیم. سر قرار رفتم و هنوز با هم سلام و علیک نکرده بودیم که دایی‌ام سر رسید.

او مرا دید و واویلا شد. آن روز دایی جواد آشی برایم پخت که یک وجب روغن و یک کیلو پیاز داغ روی آن بود. روزگارم سیاه شد.

واقعیت را به مادرم گفتم و قول دادم دیگر از این غلط ها نمی کنم.

اما احسان که هنوز درد سیلی محکمی که از دایی جواد خورده بود را روی صورتش حس می‌کرد دست بردارم نبود.

فکر می‌کردم بعد از آن ماجرا ترسیده باشد. ولی او خیره سر و شرور بود و انگار نه انگار که آبروی من در خطر است.

برایم خط و نشان می‌کشید و می‌گفت کاری می‌کنم دایی ات بیاید و از من عذرخواهی کند.

مادرم می‌گفت حرف‌هایش را جدی نگیر. من هم او را جدی نگرفتم ولی از وقتی که پیام داد و گفت عکس‌هایی که با خودم برایش ارسال کرده بودم را در فضای مجازی منتشر کرده فهمیدم کار از کار گذشته و آبرویم حسابی به خطر افتاده است.

دختر نوجوان افزود: احسان شماره تلفنم را نیز به چند نفر داده و بیشتر از ۱۵نفر مزاحم پیدا کرده بودم.

دختر نوجوان آهی کشید و افزود: نمی‌دانستیم چه کار کنیم. موضوع را به دایی‌ام اطلاع دادیم. بلافاصله خودش را رساند و به دادگاه رفتیم و اعلام شکایت کردیم.

** از چه زمانی و چطوری وارد فضای مجازی شدی؟

دختر نوجوان در پاسخ به این سؤال سرش را پایین انداخت و چند ثانیه‌ای مکث کرد. نفس عمیقی کشید و افزود: من اصلا اهل این حرف‌ها نبودم. راستش را بخواهید از یک سال قبل متوجه حرکات و رفتار مشکوک مادرم شدم. مدام سرش توی گوشی‌اش بود و حالم را با این کارهایش به هم می‌زد.

یک روز جدی او را زیر نظر گرفتم. الگوی رمز ورود به گوشی‌اش را یاد گرفتم وقتی برای شستن لباس‌ها به حمام رفته بود سروقت گوشی‌اش رفتم.

فهمیدم مادرم با مردی در شبکه‌های اجتماعی در ارتباط است. آن قدر تحمل این موضوع برایم سخت بود که افکار اجق وجقی به ذهنم می‌رسید. حتی می‌گفتم یا باید خودم را بکشم یا از خانه فرار کنم.

دختر نوجوان افزود: تصور کنید آدم از مادر خودش که الگوی وفاداری، مهر و محبت و از خودگذشتگی است چنین نقطه ضعفی بگیرد.

او همان روز فهمید به گوشی تلفن همراهش سرک کشیده‌ام. جر و بحث‌مان شد. من که تحمل این وضعیت را نداشتم گفتم شماره تلفن مردی که با هم در ارتباط هستید را برداشته‌ام و به دایی جواد می‌دهم تا تکلیف ماجرا را روشن کند.

مادرم نگران آبرویش بود و با گریه و زاری گفت فقط در فضای مجازی با یکی از همکارانش در ارتباط است و قسم خورد که تا بحال دست از پا خطا نکرده است. مانده بودم چه کار کنم.

حدود دو هفته با او حرف نمی‌زدم و آن قدر حالم بد بود که دو بار مرا به بیمارستان بردند و کارم به تزریق آمپول‌های تقویتی و سرم کشیده شد.

دختر نوجوان گفت: این اول راهی بود که مادرم در آن تا جایی که دل‌تان بخواهد به من باج می‌داد تا هم گذشته را فراموش کنم و هم آبرویش را جلوی دایی‌ام نبرم.

او برایم گوشی تلفن همراه هوشمند خرید و هر چه اراده می‌کردم برایم مهیا بود. من غرق فضای مجازی و لذت‌های دروغین و شیطانی آن شدم و... .

**چطور با احسان آشنا شدی؟

دختر نوجوان در حالی که لبخندی سرد بر چهره داشت نفس عمیقی کشید و در پاسخ به این سؤال گفت: وقتی وارد دنیای مجازی شدم دوستانی پیدا کردم که اطلاعات زیادی در این باره داشتند.

ما در مدرسه و زنگ تفریح درباره امکانات مختلف و نحوه ورود به فضاهای مختلف مجازی صحبت می‌کردیم. یک روز همکلاسی‌ام شماره احسان را داد و گفت: شماره مرا هم به او داده است.

با شنیدن این حرف خیلی عصبانی شدم و حتی با نگین قهر کردم. اما از غروب همان روز بدون هیچ مقدمه و آشنایی، ارتباطم در تلگرام با احسان برقرار شد.

او سال آخر دبیرستان است و ادعا می‌کرد پدر و مادرش معتقدند دوره و زمانه خراب شده و می‌خواهند خیلی زود برایش زن بگیرند. ما به هم وابسته شدیم و قرار و مدار ازدواج گذاشته بودیم.

از شما چه پنهان بعد از مرگ پدرم، تنها امیدم به مادرم بود و وقتی هم که فهمیدم مادرم در فضای مجازی گیج می‌زند امیدم از آینده قطع شد و می‌خواستم  هر چه زودتر سر و سامان بگیرم و تکلیف زندگی و سرنوشتم روشن شود. در واقع دل از مادرم بریده بودم.

**فکر می‌کنی چه کسی مقصر است؟

دختر نوجوان در پاسخ به این سؤال مشاور خانواده در مرکز مشاوره آرامش پلیس خراسان رضوی گفت: مقصر من هستم. به قول مادربزرگم هیچ کس را در گور دیگری نمی‌گذارند و هرکس در برابر اعمال و کردار خود باید مسؤول باشد. من نباید با اطلاع از خطای مادرم آن قدر جوگیر می‌شدم و حواسم را بیشتر جمع می‌کردم. البته ای کاش مادرم هم حواسش جمع بود.

اگر چه مردی که با هم در فضای مجازی ارتباط داشتند یک ماه قبل به خواستگاری‌اش آمده و مادرم می‌گوید بخاطر من جواب مثبت نمی‌دهد.

دختر نوجوان افزود: همین هم حرف اشتباهی است. خواهش می‌کنم حالا که از پلیس فتا به اینجا معرفی شده‌ایم با او هم صحبت کنید تا اگر همکارش واقعاً آدم خوبی است ازدواج کند.

نمی‌دانم بهتر است به جای ارتباط در فضای مجازی از روزی که احساس کردند به همدیگر علاقه‌مند هستند اینجا می‌آمدند و مشاوره می‌گرفتند.

 **حرف آخر؟

هرکسی باید مراقب خودش باشد. قرار نیست اگر دوستان و اطرافیان‌مان اشتباهی می‌کنند اشتباه آنها برای ما هم عادی شود. کار زشت و ناپسند زشت است.

پدر و مادر احسان هم باید ببینند چرا پسرشان آن دروغ‌ها را به من می‌گفت و این طوری بار آمده است.

منبع:جام نیوز

سرویس : پرونده ویژه
تاریخ : ۱۳۹۵/۵/۱۴ - ۱۰:۱۴
کد خبر: ۴۲۳۹۰۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۰:۱۰
معرفی برگزیدگان مسابقه پیامکی غدیر در زاهدان
به همت اداره فرهنگی و کانون بسیج حقوقدانان شوراهای حل اختلاف شهرستان زاهدان مسابقه پیامکی غدیر در دهه ولایت و امامت برگزار و افراد برگزیده معرفی شدند.
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۰۷:۵۲
معرفی برگزیدگان مسابقه پیامکی غدیر در زاهدان
به همت اداره فرهنگی و کانون بسیج حقوقدانان شوراهای حل اختلاف شهرستان زاهدان مسابقه پیامکی غدیر در دهه ولایت و امامت برگزار و افراد برگزیده معرفی شدند.
۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۰۷:۲۴
اهدای خون کارکنان شواهای حل اختلاف شهرستان زاهدان
همزمان با اجرای مرحله دوم طرح رزمایش مومنانه کارکنان شوراهای حل اختلاف و تعزیرات حکومتی استان سیستان و بلوچستان با اهدای نذر خون به این طرح پیوستند.
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۰۸:۱۷
اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان در ۴۰ مسجد در سطح شهرستان زاهدان
رییس سازمان بسیج حقوقدانان استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان افزود: این طرح فعلا در ۴۰ مسجد در سطح شهرستان زاهدان و تعدادی از مساجد در شهرستان‌های تابعه انجام می‌شود.
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۰۸:۱۴
جهش تولید بدون ورود جریان حقوقدان کشور امکان پذیر نیست
جانشین فرمانده سپاه سلمان در بسیج اقشار سیستان و بلوچستان گفت: موضوع حمایت از تولید و جهش تولید بدون ورود جریان حقوقدان در کشور امکان پذیر نیست و تا زمانی که جریان حقوقی وارد میدان نشود و گره های حقوق...
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۰۸:۰۶
آزادی یک نفر از مجازات قصاص در زاهدان
رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان گفت: به همت اعضای شورای حل اختلاف شماره 19 زاهدان یک نفر از مجازات حتمی قصاص در زاهدان رهایی یافت.
۱۳۹۹/۵/۱۱ - ۰۹:۰۷
برگزاری دیدار مردمی رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان به صورت ویدئو کنفرانس
در راستای تسریع در روند پاسخگویی به درخواست‌های قضایی شهروندان ، تکریم ارباب رجوع و رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا نشست ملاقات مردمی حجت الاسلام علی مصطفوی نیا به صورت ویدئو ...
۱۳۹۹/۵/۶ - ۰۸:۳۶
آزادی 50 زندانی در شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان
رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از آزادی 50 زندانی توسط شعب سازشی زندان‌های استان در سه ماهه ابتدای امسال خبر داد.
۱۳۹۹/۵/۶ - ۰۸:۱۹
گره مشکلات مردم با تعامل و همکاری باز شود
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: با تعامل و همکاری باید گره مشکلات مردم باز شود و نهادها و سازمانها نباید خود را کنار بکشند زیرا همه ما سرباز نظام هستیم و باید برای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلا...
۱۳۹۹/۵/۱ - ۱۰:۲۰
سازش دو پرونده مهم در شورای حل اختلاف شماره 27 زاهدان
رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از سازش دو فقره پرونده اختلاف طایفه ای در شعبه 27 زاهدان خبر داد.رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از سازش دو فقره پرونده اختلاف طایفه ای در شعبه 27 زاه...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها