پایگاه خبری تحلیلی دادمردان
امروز: شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

اوقات شرعی

رئیس کل دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان؛
عدم آگاهی مردم از مسائل حقوقی تهدیدی بزرگ در جامعه/ کلاهبرداران از ضعف حقوقی دیگران سوءاستفاده می کند
رئیس کل دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان گفت: از جمله آسیب ها و تهدیداتی که امروزه جامعه ما با آن روبه رواست عدم آگاهی مردم از مسائل حقوقی و قضایی است.

 به گزارش دادمردان، صبح امروز مجمع استانی بسیج حقوقدانان  با حضور فرمانده سپاه سلمان استان، اعضای شورای عالی بسیج حقوقدانان و شورای اندیشه و همفکری کانون های بسیج حقوقدانان در دادگستری کل استان برگزار شد.

در این جلسه رئیس کل دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان ضمن گرامی داشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) و شهدای انقلاب اسلامی، اظهار داشت: امروز نهال انقلاب به یک درخت تنومند تبدیل شده و نام نظام جمهوری اسلامی در تمام دنیا با افتخار، عزت و سربلندی همراه است.

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی ادامه داد: از جمله آسیب ها و تهدیداتی که امروزه جامعه ما با آن روبه رواست عدم آگاهی مردم از مسائل حقوقی و قضایی است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از علل افزایش جرایم خلل این آگاهی ها در بین مردم است، افزود: در این رابطه کلاهبرداران از ضعف حقوقی مردم سوءاستفاده می کند و ما را با هزاران نفر انسان مال باخته رو به رو می کنند.

 رئیس دستگاه قضا در استان گفت: امروزه فضای مجازی به دلیل عدم آگاهی حقوقی مردم بستر جرم را برای مجرمین فراهم کرده تا مجرمین از آن سوءاستفاده کنند.

وی آگاه سازی و آموزش های مردمی را از مهمترین نیاز امروز جامعه عنوان کرد و افزود: مسئله شایع امروز، مقوله ازدواج و مهریه است که داماد با قبول مهریه های بالا نمی داند این تعهد حقوقی چه تبعات حقوقی در آینده برای او در پی خواهد داشت.

رئیس شورای قضایی سیستان و بلوچستان بیان کرد: برای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی عمومی به مردم باید علاوه بر دستگاه قضا همه ظرفیت های نظام را پای کار بیاوریم و در این میان می توان از ظرفیت صدا و سیما، رسانه ها، مدارس و دانشگاه ها نیز استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در راستای افزایش آگاهی های حقوقی مردم می توان با ارائه مشاوره حقوقی ، آموزش های همگانی، استفاده از ظرفیت بسیج حقوقدانان و آموزش از طریق آرای دادگاه ها، این خلل عدم آگاهی را کمرنگ کرد.

 حمیدی در رابطه با چگونگی آموزش از طریق آرای دادگاه ها، اظهار کرد: قضات می توانند قبل از  پذیرش و یا رد دادخواست و یا صدور حکم  رای خود را با دلیل و استدلال حقوقی و قانونی به مراجعین عنوان کند که این خود نیز یک مشاوره حقوقی است.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

سرویس : تولیدی
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۰۱:۰۱
کد خبر: ۴۲۷۳۶۳
 
ارسال به شبکه های اجتماعی