پایگاه خبری تحلیلی دادمردان
امروز: پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸

اوقات شرعی

گزارش دادمردان از قربانیان کوچک؛
کودک آزاری جرمی به وسعت تاریخ/کودکان ستم‌دیده امروز، معتادان سرخورده فردا
40 ميليون كودك 4 تا 5 ساله، در جهان از كودك آزاري و بي توجهي رنج مي برند و نيازمند مراقبت بهداشتي و اجتماعي هستند.

به گزارش دادمردان، كودك در فرهنگ ملي و ديني ما هديه اي الهي است كه محبت، ملايمت، مراقبت، رشد و تعالي او وظيفه خانواده است اما اين كه بر خلاف اين تلقي فرهنگي، كودك در خانواده و جامعه از سوي والدين و سايرين مورد آزار و اذيت قرار مي گيرد، نشان از يك مسأله و مشكل اساسي دارد.

كودكان خيلي راحت قرباني مي شوند زيرا از والدين و سرپرست خود استقلال ندارند و نمي دانند كه چگونه از خود مراقبت كنند، و اغلب از اعمال واقعاً نادرستي كه والدين آن ها در حق شان انجام مي دهند، ناآگاه اند.

طبق گزارش هاي سازمان بهداشت جهاني كودك آزاري به يك مشكل عمده جهاني در زمينه بهداشت عمومي تبديل شده است. اخيراً سازمان بهداشت جهاني تخمين زده است كه در حدود 40 ميليون كودك 4 تا 5 ساله، در جهان از كودك آزاري و بي توجهي رنج مي برند و نيازمند مراقبت بهداشتي و اجتماعي هستند.

آزارديدگي بنا به تعاريف مختلف به طوركلي چهار شكل به خود مي گيرد كه عبارت است از،  بي توجهي، آزار عاطفي، آزار جسماني و آزار جنسي آزار جسمي رايج ترين شكل كودك آزاري در طول تاريخ وجود داشته و كودك آزاري جسمي صورت آشكار بدرفتاري با كودك است و عمدتاً در این نوع آزار کودکان با جراحات و صدمات قابل مشاهده مواجه مي شود اما در مقابل آزار جنسي، امري پنهاني و غيرظاهري است و عموماً با چشم غيرمسلح قابل مشاهده نيست.

 

در همین رابطه یک کارشناس ارشد جامعه شناسی در گفت و گو با خبرنگار دادمردان، اظهار داشت: تحقيقات در ايران نيز نشان مي دهد كه عموم خانواده ها بر اين باورند كه استفاده از تنبيه بدني در تربيت كودكان، بعضاً ضرورت دارد و نگرش والدين نسبت به تنبيه بدني، تابع ارزش ها و معيارهاي فرهنگي است.

جواد مداحی ادامه داد: از آنجا كه تحقيقات حكايت از اين دارند كه نگرش مثبت والدين به تنبيه بدني، باعث استفاده آن ها از تنبيه بدني در برخورد با كودكان شان هستند، بررسي نحوة تأثيرگذاري فرهنگ بر نگرش هاي والدين حائز اهميت فراواني است و روشن است كه تحقير كودكان، ايدئولوژي محافظه كارانه، مذهب و قوميت نقش مهمي در تعريف چيستي بدرفتاري با كودك ايفا می کند و براي مثال، در فرهنگ هايي همچون جامائيكا، تأديب و تربيت تند و خشونت بار كودكان، هنجار محسوب مي شود.

وی با بیان اینکه  آزار و تنبيه كودكان، پديده اي است كه در همه جا اعم از ایران وجود داشته و توجهي جدي را مي طلبد، افزود: تنبيه بدني هم در كشورهاي توسعه يافته و هم در حال توسعه، اعم از لايه هاي ممتاز و لايه هاي محروم ديده مي شود.

مداحی خاطرنشان کرد: پژوهش پيرامون تنبيه بدني در كشورهاي در حال توسعه، اندك بوده است و در ايران اطلاعات اندكي دربارة هنجارهاي فرهنگي (مانند باورها، سنت هاي مذهبي،نگرش ها و ارزش ها) در ارتباط با تنبيه بدني كودكان و كودك آزاري وجود دارد همة مطالعاتي كه تاكنون انجام يافته اند، از يك ديدگاه كمي براي شناخت هنجارهاي فرهنگي استفاده كرده اند.

این کارشناس ارشد جامعه شناسی خاطرنشان کرد: افزايش آگاهي عمومی از مفهوم كودك آزاري به طور عام و تنبيه بدني به طور خاص، و نيز انواع، الگوها و عواقب ناشي از آن، از طريق رسان ههاي گروهي و وسايل ارتباط جمعی و شناساندن نيازهاي كودك اعم از جسمي و عاطفي به خانواده ها و هشدار مكرر به والدين به منظور جلوگيري از غفلت و بي توجهي نسبت به نيازهاي كودک، ترغيب و تبليغ نظارت تشويقي در خانواده و مدرسه به جاي نظارت تنبيه از عوامل کاهش دهنده این ناهنجاری در جوامع است.

 

در ادامه یک کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی در گفت و گو با دادمردان اظهار داشت: مطابق ماده 2 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان(مصوب 1381) «هر نوع اذيت و آزار كودكان و نوجوانان كه موجب شود به آنان صدمه جسماني يا رواني و اخلاقي وارد شود و سلامت جسم يا روان آنان را به مخاطره اندازد ممنوع است».

اسما دهمرده با بیان اینکه کودک آزاری را میتوان به دو نوع کودک آزاری جسمی و کودک آزاری روانی تقسیم کرد، ادامه داد: بهره گیری خلاف از کودکان مانند بهره گیری برای قاچاق وی ا به کار گرفتن کودک زیر پانزده سال مانند، ضرب و جرح، نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت کودک، ترک انفاق، استفاده از کودک در هرزه نگاری و ازار جنسی نیز از مصادیق کودک آزاری است.

وی با اشاره به سوء استفاده از کودکان در کارهای خلاف قانون از جمله تکدی گری، افزود: جرم بهره کشی از کودکان در اعمال خلاف در مصادیق خاصی چون تکدی گری در قانون مجازات اسلامی با مجازات شدید تری مواجه است و به موجب ماده 713 آن قانون :« هر کس طفل صغیر یا غیر رشیدی را وسیله تکدی قرار دهد به سه ماه تا دو سال حبس و استرداد کلیه اموالی که از طریق مذکور به دست آورده است، محکوم خواهد شد».

وی در ادامه با اشاره به بهره کشی  از کودکان موارد جنسی، گفت: در این راستا نیز بر اساس بسیاری قانون مجازات اسلامی لواط (ماده112 و 113) ، زنا (تبصره 83 ) تقبیل( م124)  قوادی (م 135)  سوء استفاده جنسی نظیر تهیه تصویر مستهجن ( م640) ، تشویق و راهنمایی به فحشا ( م639 و بند 3 م 640) فریب کودک دختر و ازدواج با او ( م 649 ) جرم بوده و برخی جرایم از قبیل هرزه نگاری کودکان، تشویق کودکان به هرزه نگاری و فحشا و جرایمی از این قبیل نیز جرم است.

این کارشناس حقوقی بیان کرد: كودك آزاري از جرائم عمومي بوده و نياز به شاكي خصوصي ندارد و  بدین سبب دادستان می تواند تقاضای مجازات کودک آزار اعم از والدین و غیر ایشان را بنماید.    

دهمرده در پایان گفت: در جهت کشف بهتر جرم کودک آزاری ماده6  قانون حمایت از کودک مقررداشته ( كليه افراد و موسسات و مراكزي كه به نحوي مسووليت نگاهداري و سرپرستي كودكان را برعهده دارند مكلفند به محض مشاهده موارد كودك آزاري مراتب را جهت پيگيرد قانوني مرتكب و اتخاذ تصميم مقتضي به مقامات صالح قضايي اعلام نمايند تخلف از اين تكليف موجب حبس تا شش ماه يا جزاي نقدي تا پنج ميليون ریال خواهد بود).

انتهای پیام//

سرویس : تولیدی
تاریخ : ۱۳۹۶/۱/۱۴ - ۱۱:۴۶
کد خبر: ۴۲۷۵۷۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۱:۵۸
کاهش 8 درصدی سرقت در سیستان و بلوچستان/سمساری ها و ضایعات فروشی ها زیر ذره‌بین قانون
رئیس اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی سیستان و بلوچستان گفت: در راستای جرم سرقت، طی هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال 95 با کاهش 8درصدی و کشف بیش از 92درصدی این جرم در استان مواجه بوده‌ایم.
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۱:۵۰
اعتیاد ۶دهم درصدی بانوان کشور به مواد مخدر/عدم توجه به اعتیاد زنان موجب نابودی خانواده ها می شود
هرچند آمار ها نشان دهنده نسبت کمتر زنان معتاد در برابر مردان گرفتار به این بیماری است اما به طور کلی در چند سال اخیر زنان به دلایل مختلف به سمت استعمال مواد مخدر گرایش پیدا کرده اند که این موضوع موجب ...
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۱:۴۸
برخورد قاطع پلیس با بر هم زنندگان نظم و امنیت/ اشرار مسلح قصرقندی دستگیر شدند
فرمانده انتظامی قصرقند گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون با اجرای طرح امنیت اجتماعی در شهرستان، 9 تن از سارقان مسلح قصرقند در طی چند عملیات جداگانه دستگیر شدند.
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۱:۴۷
سرعت زیاد بازهم حادثه آفرید/ واژگونی پرايد 5 کشته و مجروح برجا گذاشت
رئيس پليس راه جنوب سیستان و بلوچستان گفت: واژگونی یک دستگاه سواری پراید در محورنیکشهر به ایرانشهر 2 کشته و 3 مجروح برجای گذاشت.
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۳:۲۴
دستگیری 69 نفرسارق در سطح شهرستان/افزایش 400درصدی کشفیات کالای قاچاق در قصرقند
فرمانده انتظامی قصرقند گفت: از ابتدای سال 96 تا کنون با اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در سطح شهرستان قصرقند اقدامات چشمگیری در کاهش جرم و ناامن سازی شهرستان برای مجرمان انجام شده است.
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۳:۲۲
برنامه های ماهواره ای موجب بلوغ زودرس در کودکان می شود/تهاجم فرهنگی غرب عامل گسترش فرهنگ برهنگی و خشونت طلبی است
یک کار شناس ارشد روانشناسی گفت: یکی از مهمترین و آشکارترین پیامدهای منفی ورود ماهواره به خانه و دیدن فیلم ها و برنامه های نا مناسب آن افزایش خشونت در جامعه و از بین رفتند حد و مرز های موجود در جامعه ا...
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۳:۲۰
سیستان و بلوچستان از رکورددار حاشیه‌نشینی در کشور/ افت تحصیلی دانش آموزان تا عقب افتادگی ۱۰۰ساله از خدمات شهری در استان
سیستان و بلوچستان یکی از رکوردداران حاشیه‌نشینی در کشور است که تنها در ۴ شهر آن بیش از یک میلیون حاشیه‌نشین زندگی می کنند و عدم توجه کافی مسئولان به حل این معضل سیستان و بلوچستان را با بحران جدی روبه ...
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۳:۱۷
قتل برای پنهان‌ماندن رابطه پنهانی/قاتل جوان نیکشهری شناسایی شد
دادستان عمومی و انقلاب نیکشهر گفت: یک مرد جوان در این شهرستان برای پنهان‌ماندن رابطه پنهانی‌اش با زنی، نقشه یک جنایت را طراحی کرد و مردی را که از این رابطه اطلاع داشت به قتل رساند.
۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۱۳:۵۹
فرصت خدمت به مردم در نظام جمهوری اسلامی افتخار است
رئیس کل دادگستری استان صبح امروز در نشست شورای قضائی استان ضمن طرح مباحث اخلاقی بیان داشت : فرصت خدمت به مردم در نظام جمهوری اسلامی افتخار است و باید تلاش نماییم تا عملکردمان در جهت رضایت خداوند و مور...
۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۱۳:۵۵
واژگونی سواری پژو پارس 2 کشته و یک مجروح برجای گذاشت
بر اثر واژگوني يك دستگاه سواري پژو پارس به علت تخطی از سرعت مطمئنه در محور"ایرانشهر - خاش" فرعي ابتر، دو سرنشین جان خود را از دست دادند و راننده مجروح شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها