پایگاه خبری تحلیلی دادمردان
امروز: سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

اوقات شرعی

به مناسبت هفتمین سالگرد شهادت شهدای شعبانیه؛
بازخوانی حادثه تروریستی مسجد جامع زاهدان
اعیاد شعباینه سال ۱۴۳۱ هجری قمری مصادف با تیر ماه ۱۳۸۹هجری شمسی در سیستان و بلوچستان رنگی آسمانی تر از هر سال داشت .

به گزارش دادمردان،  به نقل از  عصر هامون،۲۴تیر ماه ۱۳۸۹مصادف با میلاد امام حسین(ع) بود، مردم زاهدان چون سایر مسلمین ایران و جهان غرق در شادی و برگزاری جشن های شعباینه بودند.کوچه و خیابانی نبود که محبین اهل بیت (ع) آن را آذین نبندند، شربت و شیرینی بود که کام مردم را شیرینتر میکرد ، هرچه روز میلاد حسین ابن علی (ع)به شب میلاد حضرت ابوالفضل (ع) نزدیکتر می شد و خنده بر لب مردم و شادی بر دلشان بیشتر می نشست،  که ناگاه حادثه تروریستی مسجد جامع زاهدان صحنه را جوری دیگر رقم زد.

جزئیاتی از حادثه(۲۷ مسافر شعبان)
شامگاه پنجشنبه مورخ ۲۴ تیرماه ۱۳۸۹ بعد از اقامه نماز جماعت و مولودی خوانی به مناسب میلاد پر برکت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) در مسجد جامع زاهدان دعای کمیل با حضور محبین اهل بیت (ع) در حال برگزاری بود، بازماندگان گروهک ریگی که با نیت هدف قرار دادن نماز جماعت به خیابان آزادی زاهدان آمده بودند تا شاید با حضور در صحن مسجد جامع حادثه مسجد علی اب ابی طالب (ع) را بتوانند تکرار کنند با دیدن گیت بازرسی و امنیت ورودی درب مسجد نتوانستند اقدام کور خود را در زمان برگزاری نماز انجام دهند، با این اوصاف به دنبال فرصتی برای ورود به مسجد شدند.
عوامل تروریستی با مشاهده وضعیت حفاظت و امنیت مسجد تصمیم می گیرند که از گیت خواهران به داخل مسجد ورود پیدا کنند.ساعت حدود ۲۱:۱۵ بود، اسد اللهی یکی از خواهران بسیجی حاضر در گیت خواهران وقتی می بینند که فردی اصرار دارد بدون بازرسی وارد مسجد شود این موضوع را به شهید «محمد گلدوی» نیروی بسیجی مستقر در گیت در میان می گذارد،شهید گلدوی با رشادت مانع ورود این تروریست به محوطه مسجد می شود که عامل تروریست با مشاهده این وضع مجبور می شود ضامن انفجاری را بکشد که پس از انفجار اول شهیدان محمد گلدوی،علیرضا ویزش فر ، علیرضا کرد ، رضا شهرکی و مسعود شجاعی باغینی از دیگر افراد در محوطه گیت ، به شهادت می رسند.
پس از انفجار اول
صدای انفجار اول کاملا در زاهدان پیچیده شده بود، همین باعث شد از دور و نزدیک خیل عظیمی از جمعیت برای یاری رساندن به حادثه دیدگان مسجد جامع کشیده شوند، با وضعیت موجود عامل تروریستی دوم همچنان به دنبال ورود به مسجد بود تا بتواند اقدام کور خود را درصحن مسجد عملی سازد که شاید بتواند کارنامه ننگین زندگیش را برای اربابانش پرنگتر جلوه دهد، اما حضور مردم و تیم های امنیتی در صحنه باعث شد نتواند وارد مسجد جامع شود که نهایتا در خیابان میان جمعیت با کشیدن ضامن جلیقه انتحاری خویش ر ا منفجر نمود و باعث به شهادت رسیدن ۱مصطفی آبیاری ۲. محمد اکبری ۳. غلامرضا توکلی ۴. مجتبی ثریا محتاط ۵. سجاد حاجیان ۶. محمد حسینی ۷.سید محمد جواد حسینی ۸. محمد رضا خمر ۹. محمد رضا راغی ۱۰. عبدالحمید سرحدی راد ۱۱. محمد سرحدی راد ۱۲. محمد سرگزی ۱۳. عارف شهرکی ۱۴. مرتضی عباس زاده محمودی ۱۵. علی طهرانی مقدم ۱۶. احسان فرازمند ۱۷. احمد رضا قاسمی ۱۸. محمد کیانی ۱۹. رضا میر ۲۰. مصطفی نجار ۲۱. کاظم نجار ۲۲. یاسر نظامی و حدود270 نفر مجروح شد.

دقایقی بعد از انفجار

صدای آژیر آمبولانس ها و خودروهای امنیتی جایگزین نوای مولودی دقایق سپری شده شب میلاد حضرت عباس (ع)شده بود، کسی فریاد میزد یا ابوالفضل و دیگری با بغضی شکسته و چهره ای بهت زده تنها به صحنه نگاه میکرد، کودکی به دنبال پدر و زنی به دنبال همسر و برادری به دنبال برادر میگشت.
تاریکی که بر اثر موج انفجار سوی چراغ های ورودی مسجد را برده بود نمیگذاشت پیکر شهدا بخوبی شناسایی شود، البته هر از گاهی نور فلاشهای دوربین عکاسان حاضر قطعه ای را روشن میکرد تا علاوه بر حافظه دوربینهای خبرنگاری در ذهن حاضرین در صحنه همیشگی عمرشان ثبت بماند.
کلیه بیمارستانهای زاهدان به حالت آماده باش در می آیند و بلافاصله تمامي شهدا و مجروحان به بيمارستان‌ها منتقل می شوند و امكانات بهداشتي درماني به آنان ارائه می شود.

گروهک  جند الشیطان چه کرد؟

ساعتی بعد از انفجار، گروهک تروریستی جندالشیطان با صدور بیانیه ای مسئولیت این جنایت هولناک را برعهده می گیرد و با سناریویی از قبل طراحی شده با افتخار، عکس های دو عامل انتحاری که حادثه مسجد جامع را رقم زدند در تنها وبلاگ خود منتشر می کند.

این گروهک مدعی می شود که این افراد به نام‌های "عبدالباسط ریگی"معروف به اسلام جان و" محمد ریگی" معروف به جنیدجان عملیات تروریستی انتحاری خود را در مقابل مسجد جامع زاهدان انجام داده‌‌ و به هلاکت رسیده‌اند.
آنچه در این میان توجه را به تصاویر کریه عوامل تروریستی جلب می کند سن کم عامل انتحاری است، که استفاده از نوجوانان کم سن و سال برای اقدامات تروریستی بویژه عملیات های انتحاری بعد از شستشوی مغزی آنها از جمله اقدامات ویژه ای است که گروهک جند الشیطان و سایر وهابیون به صورت ابزاری از آن استفاده میکند همچنین این پروسه مستلزم زمان و آموزش های ویژه برای این اقدام است که بهترین مامن برای این گونه تعلیمات کشور  پاکستان است.

فعالیت رسانه های بیگانه

صدای آمریکا VOAو بی بی سی BBC در ساعات اولیه تنها به پوشش خبر این حادثه و تعداد شهدا و مجروحان پرداختند اما در این میان نقش تلویزیون العربیه وابسته به ریال های وهابیون عربستان سعودی که ارتباط نزدیکی با گروهک تروریستی ریگی داشته و دارد پس از این جنایت در بزرگنمایی این حادثه پرنگ تر از قبل میشود.
این رسانه با پخش آرشیو بخشی از فیلمها و اخبار عملیات‌های تروریستی گذشته این گروهک بویژه عملیاتهای عبدالمالک معدوم، مصاحبه‌های اختصاصی با رهبران تروریست این فرقه پلید ترتیب می دهد و در خبری فوری اعلام می کند که جندالله این جنایت را بر عهده گرفته است و تصاویر عاملین انتحاری را به نمایش می گذارد.

اعلام ۳ روز عزاي عمومي در سيستان و بلوچستان
استانداري سيستان و بلوچستان در پي عمليات تروريستي مسجدجامع زاهدان و شهادت و زخمي شدن جمعي از هموطنان ، سه روز عزاي عمومي در اين استان و تاریخ تشییع پیکر شهدا را ۲۶ تیر ماه اعلام می نماید.
علي محمد آزاد استاندار وقت سيستان و بلوچستان، در این بيانيه اعلام کرد: مردم مسلمان و شهيد پرور استان سيستان و بلوچستان عمال محارب و حلقه به گوشان استکبار جهاني بار ديگر خشم و عداوت خود را از وحدت و انسجام آحاد امت مسلمان نشان دادند و اين بار در شب ولادت علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس (ع) در يک اقدام تروريستي و ددمنشانه تعدادي از فرزندان اين ديار را با هدف ايجاد تفرقه و نفاق بين شيعه و سني به شهادت رساندند .
اين بار در شب ولادت علمدار کربلا حضرت ابوالفضل العباس(س) در يک اقدام تروريستي و ددمنشانه تعدادي از فرزندان اين ديار را با هدف ايجاد تفرقه و نفاق بين شيعه و سني به شهادت رساندند.
در اين بيانيه ضمن ابراز همدردي مجدد با خانوادهاي شهدا جنايت تروريستي آمده است، استان سيستان و بلوچستان از امروز جمعه بيست و پنجم تير ماه به مدت سه روز عزاي عمومي است .

نمایندگان مردم زاهدان و سیستان استعفا می دهند

در شب حادثه شهرياري نماینده مردم زاهدان در مجلس هشتم در مصاحبه با رسانه ها بیان می کند :واقعا اين انفجارها قابل پيش‌بيني بود. و ادامه می دهد بنده بارها در مصاحبه‌ها گفته‌ام كه عوامل بازمانده از جريانات وهابيت و ريگي وجود دارند و مي‌خواهند کاری کنند تا بگويند كه هنوز حضور دارند. بارها اين تذكر را به مسؤلان امنيتي استان داده‌ام و حتي پیش از تعطيلات عيد نوروز، كتبا در نامه‌اي به مسؤلان يادآوري كردم كه بايد مراقبت‌هاي امنيتي را در استان سيستان و بلوچستان گسترش دهند. اين جريانات تلاش بسياري داشته‌اند؛ اما اكنون نيز موفق نشده‌اند كه وارد مسجد جامع شهر زاهدان شوند.
وی در متن استعفای خود چنین می نویسد:

جناب آقاي دكتر علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي
سلام عليكم
احتراما اينجانب دكتر حسينعلي شهرياري نماينده مردم شريف زاهدان در مجلس شوراي اسلامي به اطلاع مي رسانم با توجه به پيگيري هاي اينجانب متاسفانه مسئولين نتوانسته اند حداقل وظيفه حاكميتي خود را كه حفظ امنيت، جان و مال مردم مي باشد را تامين نمايند. و از طرفي خواسته هاي فراوان و به حق مردمي از اينجانب جهت پيگيري براي تامين امنيت و احقاق حقوق شهروندي استعفاء خود را از تاريخ ۲۵ تيرماه ۸۹ اعلام مي دارم و اميدوارم كه مسئولين چاره ايي بيانديشند كه از اين پس شاهد پرپر شدن عزيزانمان در اين استان نباشيم.
با احترام
دكترحسينعلي شهرياري نماينده مردم زاهدان در دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي

و در پی آن دکتر عباسعلی نورا نیز بیان کرد من نیز استعفا می دهم.
پس از گذشت چند روز سیدمحمدحسن ابوترابی‌ فرد نائب رییس مجلس  بیان میکند: دكتر حسینعلی شهریاری و دكتر عباسعلی نورا با توجه به پیام و رهنمودی كه دریافت كردند استعفای خود را پس گرفتند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: این دو عزیز هم‌چنان به عنوان نمایندگان مردم شریف استان سیستان و بلوچستان در خدمت ملت، تلاش و انجام وظیفه‌ خواهند داشت.

تشیع پیکر شهداء در 26 تیرماه


 

صبح روز شنبه 26 تیرماه با ابلاغ پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به خانواده شهدا و مردم سیستان و بلوچستان توسط حجت الاسلام محمد رحیمیان نماینده اعزامی رهبری با استان، پیکر پاک شهدا بروی دستان مردم زاهدان که با فرهنگ ایثار و شهادت غریبه نبودند تشییع شد.واکنش‌های بین‌المللی به حادثه تروریستی مسجد جامع

اما در نخستین واکنش‌های رسمی بین‌المللی دربرابر این حادثه، دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای اعلام می کند: کاترین اشتون با شنیدن خبری درباره حمله به مسجد جامع در زاهدان شوکه شده است و وی شدیدا این حمله بزدلانه که هیچ توجیهی ندارد را محکوم می‌کند. اشتون تسلیت و همدردی خود را با خانواده‌ها و دوستان قربانیان این حادثه اعلام می‌کند.

"جان برینان" معاون رئیس جمهوری ایالات متحده در امور امنیت داخلی مبارزه با تروریسم پس از "هیلاری کلینتون" وزیر امور خارجه، این انفجارها را به شدت محکوم کرده و آن را یک اقدام تروریستی توصیف کرد وی بیان می کند: دولت آمریکا و "باراک اوباما" رئیس جمهوری این کشور حملات تروریستی به مسجد جامع زاهدان را محکوم می‌کند.

همچنین "شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان" وزیر خارجه امارات نیز با ابراز تنفر درباره هرگونه عملیات تروریستی، حمله وحشیانه شب گذشته به مسجد جامع زاهدان را به شدت محکوم کرد.

علل فاجعه

در یک بعد بازماندگان گروهک ریگی پس از دستگیری عبدالمالک سرکرده معدوم گروهک جند الشیطان  سعی در ابراز وجود خود داشتند، در بعد دیگر بار ها عبدالمالک در اعترافات خود گفته بود" عملیاتهای این گروهک توسط نیروهای امنیتی آمریکا هدایت می شود و عوامل گروهک جندالشیطان، در حین عملیات تروریستی خود با تهیه فیلم و عکس و ارسال این اسناد برای نیروهای آمریکایی، از آنها پول دریافت می کرده است و همچنین شکست مفتضحانه غربی ها در مذاکرات ژنو، سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و علی الخصوص آمریکا، فشاری مضاعف بر گروهک‌های تروریستی از جمله گروهک جندالشیطان وارد شد تا بتوانند کمی از حجم سنگین تبعات بعد از شکست مذاکرات را از طریق ناامن کردن مناطق مرزی و دامن زدن به اختلافات مذهبی و قومیتی، کم کنند.
بر همین اساس سرویس‌های جاسوسی بیگانه از مدت‌ها پیش تحرکات خود را با کمک به این گروهک در شرق کشور آغاز کرد بود و منتظر بود تا در زمان مناسب فرمان اینگونه جنایات کور را صادر کند، و علاوه بر هدف اصلی که ایجاد اختلافات قومی و مذهبی در منطقه بود بتوان این گروهک را همچنان سرپا نگه دارد.

آنچه در ۲۴ تیر۸۹ باعث شد عوامل تروریست مجبور به اقدام وحشیانه خود در خیابان گردد، وجود گیت های امنیتی و بازرسی در مساجد ،تکایا و حسینه ها استان سیستان و بلوچستان است، که  انفجار عامل انتحاری دوم نقش دوگانه و هویت پلید مدعیان دفاع از حقوق اهل سنت که فقط شیعیان را جامعه هدف خود معرفی میکنند را نمایان میکند به گونه ای که این اقدام درخیابان بدون در نظر گرفتن شیعه و سنی بودن مردم صورت گرفت.
محمد مقدم
انتهای پیام/

سرویس : پرونده ویژه
تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۱۱ - ۱۰:۵۲
کد خبر: ۴۲۷۶۱۶
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۱:۵۸
کاهش 8 درصدی سرقت در سیستان و بلوچستان/سمساری ها و ضایعات فروشی ها زیر ذره‌بین قانون
رئیس اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی سیستان و بلوچستان گفت: در راستای جرم سرقت، طی هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال 95 با کاهش 8درصدی و کشف بیش از 92درصدی این جرم در استان مواجه بوده‌ایم.
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۱:۵۰
اعتیاد ۶دهم درصدی بانوان کشور به مواد مخدر/عدم توجه به اعتیاد زنان موجب نابودی خانواده ها می شود
هرچند آمار ها نشان دهنده نسبت کمتر زنان معتاد در برابر مردان گرفتار به این بیماری است اما به طور کلی در چند سال اخیر زنان به دلایل مختلف به سمت استعمال مواد مخدر گرایش پیدا کرده اند که این موضوع موجب ...
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۱:۴۸
برخورد قاطع پلیس با بر هم زنندگان نظم و امنیت/ اشرار مسلح قصرقندی دستگیر شدند
فرمانده انتظامی قصرقند گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون با اجرای طرح امنیت اجتماعی در شهرستان، 9 تن از سارقان مسلح قصرقند در طی چند عملیات جداگانه دستگیر شدند.
۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۲۱:۴۷
سرعت زیاد بازهم حادثه آفرید/ واژگونی پرايد 5 کشته و مجروح برجا گذاشت
رئيس پليس راه جنوب سیستان و بلوچستان گفت: واژگونی یک دستگاه سواری پراید در محورنیکشهر به ایرانشهر 2 کشته و 3 مجروح برجای گذاشت.
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۳:۲۴
دستگیری 69 نفرسارق در سطح شهرستان/افزایش 400درصدی کشفیات کالای قاچاق در قصرقند
فرمانده انتظامی قصرقند گفت: از ابتدای سال 96 تا کنون با اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در سطح شهرستان قصرقند اقدامات چشمگیری در کاهش جرم و ناامن سازی شهرستان برای مجرمان انجام شده است.
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۳:۲۲
برنامه های ماهواره ای موجب بلوغ زودرس در کودکان می شود/تهاجم فرهنگی غرب عامل گسترش فرهنگ برهنگی و خشونت طلبی است
یک کار شناس ارشد روانشناسی گفت: یکی از مهمترین و آشکارترین پیامدهای منفی ورود ماهواره به خانه و دیدن فیلم ها و برنامه های نا مناسب آن افزایش خشونت در جامعه و از بین رفتند حد و مرز های موجود در جامعه ا...
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۳:۲۰
سیستان و بلوچستان از رکورددار حاشیه‌نشینی در کشور/ افت تحصیلی دانش آموزان تا عقب افتادگی ۱۰۰ساله از خدمات شهری در استان
سیستان و بلوچستان یکی از رکوردداران حاشیه‌نشینی در کشور است که تنها در ۴ شهر آن بیش از یک میلیون حاشیه‌نشین زندگی می کنند و عدم توجه کافی مسئولان به حل این معضل سیستان و بلوچستان را با بحران جدی روبه ...
۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - ۱۳:۱۷
قتل برای پنهان‌ماندن رابطه پنهانی/قاتل جوان نیکشهری شناسایی شد
دادستان عمومی و انقلاب نیکشهر گفت: یک مرد جوان در این شهرستان برای پنهان‌ماندن رابطه پنهانی‌اش با زنی، نقشه یک جنایت را طراحی کرد و مردی را که از این رابطه اطلاع داشت به قتل رساند.
۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۱۳:۵۹
فرصت خدمت به مردم در نظام جمهوری اسلامی افتخار است
رئیس کل دادگستری استان صبح امروز در نشست شورای قضائی استان ضمن طرح مباحث اخلاقی بیان داشت : فرصت خدمت به مردم در نظام جمهوری اسلامی افتخار است و باید تلاش نماییم تا عملکردمان در جهت رضایت خداوند و مور...
۱۳۹۶/۱۲/۵ - ۱۳:۵۵
واژگونی سواری پژو پارس 2 کشته و یک مجروح برجای گذاشت
بر اثر واژگوني يك دستگاه سواري پژو پارس به علت تخطی از سرعت مطمئنه در محور"ایرانشهر - خاش" فرعي ابتر، دو سرنشین جان خود را از دست دادند و راننده مجروح شد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها