پایگاه خبری تحلیلی دادمردان
امروز: شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

اوقات شرعی

کانال تلگرامی "k1iusa2" نوشت:
برای تغییر وضعیت، باید این موج به دنیای واقعی و میان مردم منتقل شود. باید نفر به نفر و چهره به چهره تبلیغ کرد. باید رییسی و قالیباف هم تا آخر و به ویژه در مناظره‌ها سنجیده و دقیق عمل کنند، تا شاید تاریخ به شکل دیگری رقم بخورد تا وضع موجود دوباره تَکرار نشود. وگرنه آش همان آش و کاسه همان...

به گزارش دادمردان،  به نقل از  کانال تلگرامی "k1iusa2" نوشت:


شاید ۹۶=۷۲ نباشد!
(یادداشتی برای ۲۰ باقیمانده تا انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶)

کل کسانی که می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ رای بدهند، ۵۶ میلیون نفر در داخل و حدود ۴ میلیون نفر در خارج از کشور هستند(البته خارج‌نشینان خیلی اهل مشارکت نیستند و در سال ۹۲ حدود ۱۲۰ هزار نفر رای دادند)


اگر میانگین ادوار گذشته را از بدترین حالت که کمی بیش از ۵۰ درصد بوده و بهترین حالت که ۸۵ درصد در سال ۸۸ بوده را لحاظ کنیم، حدود ۶۵ درصد خواهد شد. یعنی در حالت میانگین ۴۰ میلیون نفر رای خواهند داد که آمارهای برخی موسسات نظرسنجی، این عدد را کمتر و بین ۵۵ تا ۶۰ درصد نشان می‌دهد.این افراد چه کسانی هستند؟
نیمی از واجدین حق رای در کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ ساکن هستند و یک چهارم از واجدین حق رای در شهرهای کوچک و یک چهارم باقی مانده نیز در روستاها.


بررسی آراء در ادوار گذشته نشان می‌دهد که اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه رای ثابتی دارند(البته پایگاه رای ثابت اصلاح‌طلبان به دلیل اضافه شدن رویکرد‌های تجدیدنظرطلب سیاسی، مذهبی، قومیتی و ...اغلب بیش از اصولگرایان است و این آراء اضافی، غیر از رای اصلی و ایدئولوژیک اصلاح‌طلبان است).مثلا آرا منسوب به اصولگرایان در انتخابات هایی که شکست خوردند اینگونه بوده است: آقای ناطق در  سال۷۶، هفت میلیون بود و آقای توکلی در سال ۸۰، حدود ۵ میلیون رای داشت. رای آقای جلیلی-قالیباف-ولایتی در ۹۲، در مجموع  ۱۳ میلیون بود.


 در طرف مقابل هم رای آقای هاشمی در دور دوم ۸۴ ، ده میلیون بود و رای آقای موسوی هم در شرایط مشارکت فوق‌العاده ۱۳ میلیون بود.


این اعداد که رای طرف شکست خورده مورد حمایت اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را در ادوار مختلف نشان می‌دهد، بیانگر پایگاه رای ثابتی برای هر دو جریان است که عددی بین ۵ تا ۱۳ میلیون است.یعنی در این میانه یک سبد رای حدوداً ۲۰ میلیونی وجود  که اغلب هم در شهرهای کوچک و روستاها زندگی می‌کنند و همین واجدین حق رای، تعیین‌کنندهٔ نتیجه نهایی هستند.

اینان بودند که با رای به آقای خاتمی در سال ۷۶، رای او را به ۲۰ میلیون و رای آقای احمدی‌نژاد گمنام را در سال ۸۴ در برابر آقای هاشمی مشهور به ۱۷ میلیون رساندند.این بخش از رای‌دهندگان، انتخاب‌های ظاهرا متناقضی در طول ادوار گذشته داشته‌اند. مثلا در سال ۸۸، آقای احمدی نژاد؛ حداکثر رای روستایی و شهرهای کوچک را داشت. همین رای در سال ۹۲ به آقای روحانی منتقل شد و ۹ میلیون از ۱۸ میلیون رای آقای روحانی، رای روستایی و شهرهای کوچک بود.


پس می‌توان گفت بخش زیادی از این آراء هم‌پوشانی دارند و رای ثابت مثل رای اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نیستند و ممکن است دوره‌ای به خاتمی و دوره بعد به احمدی‌نژاد رای بدهند.این آراء میانی، چطور‌ انتخاب می‌کنند که رای بدهند یا ندهند؟ وقتی تصمیم می‌گیرند که رای بدهند، چگونه فرد مورد نظر را انتخاب می‌کنند؟


اصولگرایان که بنا بر وظیفه دینی و انقلابی همیشه رای می‌دهند، اما بخشی از سبد رای اصلاح‌طلبان، گاهی تحریم انتخابات را انتخاب می‌کنند. اما سبد رای مردم شهرها و روستاها، چندان تابع اینگونه تصمیمات جناحی نیست‌. یعنی اگر مشارکت پایین می‌آید و رای نمی‌دهند، از باب تحریم نیست، بلکه نشانه بی‌تفاوتی است و لزوماً نمی‌خواهند به صورت آگاهانه و عامدانه، پیامی به حاکمیت منتقل کنند. بلکه برعکس، شرایط به نحوی بوده که آنها را ترغیب به شرکت نکرده است.یکی از سال های شاخص که مشارکت به شدت کاهش پیدا کرد، دور دوم ریاست جمهوری آقای هاشمی بود. شرایطی که مردم از وضع موجود ناراضی بودند، اما نه گزینه جایگزینی داشتند و نه امیدی به تغییر وضعیت از سوی آقای هاشمی. لذا مردم مشارکت نکردند. اما دور دوم آقای خاتمی یا آقای احمدی نژاد مشارکت بالا بود و دولت‌های مستقر هم بیش از دور اول رای کسب کردند. چرا که مردم امید به بهتر شدن وضعیت از سوی دولت را داشتند و نسبت به وضع دولت هم چندان ناراضی نبودند.حالا در سال ۹۶ شرایط پیچیده‌ای پیش آمده است. از طرفی وضعیت شبیه سال ۷۲ است، یعنی مردم از وضعیت ناراضی هستند و امیدی هم به تغییر وضعیت از سوی آقای روحانی ندارند. حتی نشانه‌های جدی از دغدغه تغییر وضعیت در آقای روحانی نیست و هرچه هست، دفاع از وضع موجود بسان آقای هاشمی است. اما فرق مهم این است که دو رقیب جدی در برابر آقای روحانی و دولت مستقر وجود دارد.در سال ۷۲ تنها آقای توکلی رقیب آقای هاشمی بود و  توکلی هم فقط آمده بود تا به بیان خود ایشان، منتقدان آقای هاشمی در آینده اعتماد به نفس پیدا کنند. احمد توکلی در سال ۷۲، ذره‌ای به پیروزی فکر نمی‌کرد و آقای هاشمی هم بنا به خاطرات علی لاریجانی، خود را پیروز مطلق می‌دانست.اما امروز نه رییسی-قالیباف را می‌توان احمد توکلی سال ۷۲ دانست و نه در دستان لرزان، چهره درهم‌رفته و بیان تردیدآمیز  آقای روحانی در مناظره اول، احساس بی‌رقیب بودن آقای هاشمی در سال ۷۲ دیده می‌شد.

شاید تاریخ به نحو دیگری رقم بخورد! اما اینها، حرفهای ما اهالی مجازستان است. برای تغییر وضعیت، باید این موج به دنیای واقعی و میان مردم منتقل شود. باید نفر به نفر و چهره به چهره تبلیغ کرد. باید رییسی و قالیباف هم تا آخر و به ویژه در مناظره‌ها سنجیده و دقیق عمل کنند، تا شاید تاریخ به شکل دیگری رقم بخورد و بهار سرد و بی‌روح سال ۷۲ و دولت دوم مرحوم هاشمی که ضعیف‌تر از دولت اول ایشان بود، در سال ۹۶ دوباره تَکرار نشود. وگرنه آش همان آش و کاسه همان...

 

سرویس : تولیدی
تاریخ : ۱۳۹۶/۲/۱۱ - ۱۱:۰۱
کد خبر: ۴۲۷۶۱۸
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۳/۶ - ۱۱:۱۷
تحریم اخیر نشان ناکارآمدی و شکست نقشه های سردمداران آمریکا در جنگ ظالمانه اقتصادی است
فرماندهی انتظامی استان سیستان و بلوچستان طی بیانیه ای اقدام اخیر رژیم تروریستی امریکای در تحریم تعدادی از فرماندهان و مقامات ارشد پلیس را محکوم کرد .
۱۳۹۹/۳/۱ - ۱۲:۲۲
صهیونیست به دنبال بردگی کشاندن مسلمانان و کل بشریت است
رئیس سازمان بسیج حقوقدانان استان سیستان و بلوچستان گفت: صهیونیست به دنبال بردگی کشاندن تمام مسلمانان و کل بشریت است که برگزاری آیین روز قدس در تمامی ملت ها وکشور های دنیا دفاع ملت مسلمان در مقابل اس...
۱۳۹۹/۳/۱ - ۱۱:۳۶
قدس نماد همبستگی و نقطه ثقل وحدت امت اسلامی است
رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس بیانیه ای صادر کرد.
۱۳۹۹/۳/۱ - ۰۸:۴۱
مبارزه با رژيم اشغالگرصهيونيستي تا آزادي قدس شريف، آرمان انقلاب اسلامي و مردم ايران است
سازمان بسیج حقوقدانان استان سیستان و بلوچستان با صدور بیانیه ای به مناسبت روز قدس، بر مبارزه با رژيم اشغالگرصهيونيستي تا آزادي قدس شريف تاکید کرد.
۱۳۹۹/۲/۳۰ - ۰۷:۵۱
ایران اینترنشنال» با ایران یا علیه ایران؟
پس از گذشت 3 سال از آغاز به کار تلویزیون ایران اینترنشنال نگاهی به عملکرد این شبکه، می‌تواند نشان دهد ایران اینترنشنال در راستای تامین منافع کدام کشور فعالیت می‌کند.
۱۳۹۹/۲/۳۰ - ۰۷:۴۳
بیش از ۲۵۰ کیلوگرم ماده مخدر صنعتی شیشه در زاهدان کشف شد
دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان از کشف بیش از ۲۵۰ کیلوگرم ماده مخدر صنعتی شیشه در زاهدان خبر داد.
۱۳۹۹/۲/۲۴ - ۱۱:۰۱
تهیه و توزیع ۱۱۰ بسته کمک مومنانه توسط بسیجیان حوزه ادارت کل سیستان و بلوچستان
فرمانده حوزه مقاومت بسیج کارمندان صاحب الزمان (عج) ادارات کل سیستان و بلوچستان از توزیع ۱۱۰ بسته معیشتی در راستای مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه توسط بسیج ادارات در بین خانواده های نیازمند خبر داد.
۱۳۹۹/۲/۲۴ - ۱۰:۵۷
رزمایش مومنانه اینبار به ارزش جان بخشیدن/رهایی4 نفر از طناب‌دار
در این شرایط شیوع کرونا و ماه مبارک رمضان، کسانی هم هستند که به واسطه تلاش ریش سفیدان و بزرگان، با گذشت از قصاص و بخشیدن خون، زیباتر در رزمایش مومنانه شریک شدند و برخی‌ها را از طناب دار نجات داده و چر...
۱۳۹۹/۲/۲۲ - ۱۳:۱۰
شهید زنده ای که نمازش را فراموش نکرد
دختر جانباز مجید بارانی می‌گوید: شاید یکی از بهترین لحظاتی که در سال های اخیر به ما آرامش می داد زمان نماز خواندن پدر بود، با اینکه نمی توانست از جایش بلند شود اما در حالت نشسته، نماز را اقامه می کرد....
۱۳۹۹/۲/۲۲ - ۰۸:۱۴
هلاکت سه نفر از اشرار معروف جنوب استان سیستان و بلوچستان
دادستان ایرانشهر گفت: سه نفر از اشرار معروف جنوب استان سیستان و بلوچستان پس از سرقت مسلحانه نافرجام یکدستگاه خودرو به هلاکت رسیدند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها