پروژه "نماد" تدبیر اساسی کشور برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی

کد مطلب: 427145  |  تاريخ: شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵  |  ساعت: ۱۳:۴۷


معاون رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان؛

پروژه "نماد" تدبیر اساسی کشور برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی

معاون رئیس کل دادگستری استان گفت: پروژه نماد سلسله برنامه ها، تدابیر و اقداماتی برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی است.

محمد علی حمیدیان در گفت و گو با خبرنگار دادمردان، با اشاره به اهمیت اجرای طرح غربالگری پروژه نماد، اظهار داشت: پروژه نماد یکی از تدابیر اساسی کشور برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی است.

وی ادامه داد: نماد مخفف نظام مراقبت اجتماعی و دانش آموزان است و همانطور که از اسمش مشخص است سلسله برنامه ها، تدابیر و اقداماتی است که برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی در مدارس اجرا می شود.

معاون رئیس کل دادگستری استان با بیان اینکه این پروژه از سال  ۹۲شروع به کار کرده است، افزود: مستندات علمی این طرح توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و با کمک دانشگاهی معتبر تهیه و تدوین شده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح با محوریت آموزش و پروش از سال ۹۳شروع شده است، بیان کرد: برای اجرا این برنامه یک سند اتلاف ملی در سطح کشور با امضا ۹مقام عالی کشور تدوین شد تا سازمان ها و نهادهایی چون کمیته امداد، سازمان بهزیستی، قوه قضاییه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزارت کار، وزارت بهداشت، نیروی انتظامی و ستاد اجرای فرمان حضرت امام(ره)  حول مرکزیت آموزش و پروش کشور جمع شده و سلسله خدماتی را با یک نظم و نظام خاص به دانش آموزان ارایه کنند تا به عنوان یک تلاش سازمان یافته برای جلوگیری از آسیب های دانش آموزان باشد.

 

لزوم آغاز آسیب ها شناسی اجتماعی در مدارس

حمیدیان خاطرنشان کرد: هدف اصلی این طرح توجه همزمان به عوامل محافظتی خطر در زندگی دانش آموزان به عنوان سرمایه های کشور است چراکه دسته ای از اختلالات روانی و رفتاری وجود دارد که بی توجهی به آنها می تواند باعث انحرافات رفتاری در فرد شود ،یک دسته اختلالات روانی و رفتاری در واقع مثل پرخاشگری و افسردگی حاد و اضطراب و بیش فعالی ،نقص در انجام تکالیف تحصیلی و خشونت اگر در وجود فرد درمان نشود در آینده فردگرایش به آسیب ها پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه با این طرح از همان ابتدا به کمک آموزش و پرورش این آسیب ها شناسایی می شود، ادامه داد: پس از شناسایی می توان افراد را خیلی سریعتر با مداخله کوتاه و مختصر از این وضعیت نجات دهیم .

معاون رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان ادامه داد: این یک مسئله علمی در دنیاست و کشور های دیگر نیز بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی را از حوزه رشد مدار آغاز کرده اند و ما نیز اگر ما بخواهیم روند افزایشی جرم و جنایت رو کنترل کنیم باید در سنین رشد و شکل گیری شخصیت افراد با یک مداخله کوچک جلو انحرافات بزرگتر را بگیریم.

وی در پایان با تاکید بر اینکه در نظر داریم تا پایان برنامه ششم کشور این پروژه را در تمامی مدارس کشور مستقر کنیم، تصریح کرد: به همین منظور یک شورای سیاست گذاری در سازمان مدیریت شکل گرفته و برای سال جاری ۹۵_۹۶اجرا این برنامه در شش استان و ان شش استان استان های سیستان و بلوچستان، البرز، فارس، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی اجرا شده تا پس از مشخص شدن نتایج اجرای این برنامه در فاز پایلوت با یک نرخ کاملا منطقی  در سال آینده حداقل در دوازده مدرسه هر استان اجرا خواهد شد تا در سال های ۹۷_۹۸تحصیلی یک آمادگی کامل برای اجرای آن در بیشتر شهرستان های کشور ایجاد شود.

 

انتهای پیام//

 


http://www.dadmardan.ir/detail/News/427145/14

چاپ خبر